Bankacılık 4.0- İlk Yazı - SEKTÖREL VİZYON
FINANS MANŞET
Bankacılık 4.0- İlk Yazı

Bankacılık 4.0- İlk Yazı

HAKKINDA:
Fatih Hastürk Business Architect - CyberSoft
Linkedin Profili Sayfası

DETAYLARI

Bankacılığa başladığım ilk günden bu yana karın düşme eğilimi gösterdiği ilk anda ilk göze batan sorun yüksek operasyonel maliyettir.
2019/Mart dönemi bilançolarının açıklanması ile operasyonel maliyet sorunu dikkat çeker şekilde kendisini göstermeye başladı.
2001 krizinde yüksek operasyonel maliyetleri personel çıkarma, şube kapatma ve uzun süre zam yapmama ile çözdüğünü düşünen Türk Bankacılık Sistemi aradan geçen bunca yıldan sonra yine aynı sorunla bu sefer daha şiddetli bir şekilde karşılaşıyor.
Bankacılık 4.0 ya da genel kullanımı ile Dijitalleşme operasyonel maliyetlerin düşürülmesi için önümüzdeki dönemin çözümü olarak görülmekte. Bu konuda kendi görüşlerimi paylaşmak istedim.
Kariyerimde bana çok şey öğreten bir amirim bana sık sık Einstein'ın şu sözünü hatırlatırdı:
"Delilik: Aynı şeyleri tekrar tekrar yapıp farklı sonuçları beklemek."
Bankacılık 4.0'a geçişte de unutmamamız gereken bu olmalı.
Mobil Bankacılık kullanımını arttırma, internet bankacılığında her işlemi yaptırma, ödeme sistemlerinde yeni çözümler üretme zaten Türk Bankacılık Sistemi'nin uzmanlaştığı alanlar bu alanlardaki bilgi birikimimizi tüm Dünya'ya pazarlıyoruz önemli olan yeni dönemde zayıf olduğumuz alanlar üzerinde çalışmak.
En iyisi başlıklar üzerinden gidelim :
1-İş Süreçleri Optimizasyonu
Bankacılık 4.0 geçişte ilk dokunmamız gereken nokta iş yapış şeklimiz olmalıdır.
No alt text provided for this image
Ben bankacılığa başladığımda temel Şube işleyişi gişe yetkilisi tarafından yapılan işleme ait fişin amiri tarafından imzalanması ve imzaları kontrol eden veznedar tarafından ödemenin yapılmasıydı. Zaman içerisinde veznedarları ortadan kaldırdık, onay süreçlerini otomasyona aktardık ve az da olsa süreci optimize ettik. Ama köklü değişiklikten hep kaçındık.
Bölge/Genel Müdürlük ile etkileşimli yapılan işlemlerde ise çalışma yöntemi posta/faks ile yazışma gönderme ilerleyen dönemde ise e-posta ile onay alınması şeklindeydi. Geçen dönemde onay süreçleri otomasyona taşıdık ve son dönemlerde sınırlı seviyede karar destek sistemi kullanmaya başladık. Yine de e-posta veya telefon ile ön onay alma ya da onayınızda işlem var bir onaylarmısınız diye onaycıyı sıkıştırma alışkanlığımızdan vazgeçemedik.
Maker-Checker mantığı hayatımızın değişmez parçası olarak kaldı. Türk Bankacılık sistemi işi sadece işlem onaylamak olan pek çok personeli giderek artan seviyede istihdam etmeye devam etti.
En iyisi bakış açımızı değiştirelim :)
Maker: Bu kelimeyi duyduğumuz anda ilk aklımıza gelen işlemi giren kullanıcıdır. Bence hatamız burada başlıyor. Doğru bakış açısı Maker'ın müşterimiz olduğunu unutmamak. İşlemi giren kullanıcımızın tek görevi müşterimizden yapmak istediği işlemi öğrenip o talebi otomasyona girmek. ATM, Internet Bankacılığı ve Mobil Bankacılığı (Telefon Bankacılığını özellikle yazmadım, Çağrı Merkezi ile görüşmekten nefret ediyoruz) etkin kullanan müşteri portföyümüz kendisi maker olma konusunda fazlasıyla hazır yeter ki ona iyi bir önyüz (yeni başlayan personel için de en büyük sorun hep önyüz olur) verelim.
Checker: Bir dönem yeni başlayan Şube Müdürlerine otomasyon eğitimi vermekle görevlendirilmiştim. En çok uğraştığım sorun işlemlerin neden onaylarına geldiğini anlatmak ve kontrol noktalarını göstermek olurdu. %90'ı onaya gelen işlem için detayları personelinden sözlü öğreniyor ya da en güvendiği personele şifresini veriyordu. Otomasyon üzerinden kontrol etmek operasyonel işti bununla uğraşırlarsa nasıl pazarlama yapacaklardı. Haksız değillerdi iş süreçlerini kurarken operasyonel riski minimize edeceğiz derken her yere onay akışı koyduk. Bunun sonucu olarak da işi sadece onay vermek olan pek çok personel istihdam ettik.
Çözümü ise çok basit kontrol noktaları konusunda uzmanlaşmış sınırlı sayıda personel tarafından yönetilen karar destek sistemi ile işlem onaylarının yönetilmesi. İşlemin kuralı tanımlanmamış bir karar adımına gelmesi durumunda ise manuel sürecin tanımlanması ve sonrasında bu karar adımı için de kural tanımlanması.
En iyisi yeni bakış açısı ile çalışan bir örnek yapalım:
Ödediği EFT masraflarından bunalan müşteri indirim talebi ile Mobil Bankacılık üzerinden başvuru girişini yapar.
Karar destek sistemine müşterinin banka ile çalışma süresini, aylık ortalama EFT adedi ve tutarı, otomatik ödemeleri, ortalama karlılığı, ortalama mevduat ve kredi bakiyelerini, diğer Bankalar ile çalışma hacmi ve elde edilmesini istediğiniz diğer tüm veriler işlemin girilmesi ile birlikte gönderilir.
Karar destek sistemi tanımlı kurallar üzerinden müşteri talebini değerlendirir ve müşterinize indirim alternatifleri ve bu alternatiflere ulaşması için gerekli hedefleri anlık olarak iletilir.
Maker ve Checker istihdam edildi mi ? Hayır
Operasyonel Risk Var mı ? İşlem giriş "0" operasyonel risk. Kural seti tanımlamada çok düşük seviyede.
İşlemin Operasyonel Maliyeti ? Kural seti tanımlamama ve mobil önyüzler için tek seferlik oluşan maliyetin bir işleme düşen karşılığı. Kısaca çok düşük.
Çok mu kolay oldu ? Emin olun bakış açınızı yenilerseniz bu kadar kolay.
Umarım metni okurken sıkılıp yarı yolda çıkmamışsınızdır. Uzun bir metin olmaması için görüşlerimi parçalar halinde devam yazılarında paylaşacağım. Bu arada metni okuma sabrı gösteren herkese teşekkür eder, yorum ve eleştirilerine sonuna kadar açık olduğumu iletmek isterim. İkinci yazıda görüşmek üzere.
Not: Yazdığın çözüm sadece mevcut müşterileri kapsar yeni müşteriyi nasıl içeri alacaksın diye merak edenlere yeni şube yaklaşımını sonraki yazıda anlatacağım.

0 Reviews:

Post Your Review

24/7 Customer Care

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's.

Cash On Delivery

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's.

One Day Shipping

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's.

Worldwide Shipping

Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's.